Part Number
D1U54T-M-2500-12-HB4C
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.Description
AC/DC CONVERTER 12V 2500W
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
62,019 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

D1U54T-M-2500-12-HB4C
lmages are for reference only.D1U54T-M-2500-12-HB4C
AC/DC CONVERTER 12V 2500W
Datasheet-
62,019 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 305 VAC, 190 ~ 400 VDC Input
D1U54T-M-2500-12-HB4C

| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. |
| Series | D1U-M-2500 (2500W) |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 305 VAC, 190 ~ 400 VDC |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 208.3 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 5 kV |
| Efficiency | 96.1% |
| Operating Temperature | -5°C ~ 50°C (With Derating) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Size / Dimension | 13.16" L x 2.15" W x 1.57" H (334.3mm x 54.5mm x 40.0mm) |
| Approval Agency | CB, cCSAus, CE, CQC, CSA, KC, TUV, UKCA |
| Minimum Load Required | Yes |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 2500W |
| Features | DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output |
| Standard Number | 60950-1; 62368-1 |
| Base Product Number | - |
| Current - Output 6 | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | D1U54T-M-2500-12-HA3C | D1U54T-M-2500-12-HA4C | D1U54T-M-2500-12-HB3C | D1U54T-M-2500-12-HC3C |
| Manufacturer | Murata Power Solutions Inc. | Murata Power Solutions Inc. | Murata Power Solutions Inc. | Murata Power Solutions Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | POWERM | POWERM | POWERM | POWERM |
| Series | D1U54T-M-2500-12-HxxC (2500W) | D1U54T-M-2500-12-HxxC (2500W) | D1U54T-M-2500-12-HxxC (2500W) | D1U54T-M-2500-12-HxxC (2500W) |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |