D1WEL1206MR028F-T5
D1WEL1206MR028F-T5
D1WEL1206MR028F-T5
lmages are for reference only.
  • Part Number
    D1WEL1206MR028F-T5
  • Manufacturer
    Thin Film Technology Corp.
  • Description
    RES 0.028 OHM 1% 1W 1206
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1206 (3216 Metric)
  • Delivery Services
28 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Foil
Quick Inquiry
D1WEL1206MR028F-T5
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Thin Film Technology Corp.
Series D1WEL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 28 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Foil
Features Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Size / Dimension 0.130" L x 0.067" W (3.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)