Part Number
DAC1221E
Manufacturer
Burr BrownDescription
IC DAC 16BIT V-OUT 16SSOP
Datasheet
DatasheetPackage
16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
In Stock
74,937 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

DAC1221E
lmages are for reference only.DAC1221E
IC DAC 16BIT V-OUT 16SSOP
Datasheet16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
74,937 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SSOP
DAC1221E

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Data Acquisition - Digital to Analog Converters DAC |
| Manufacturer | Burr Brown |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 2ms |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| INL/DNL (LSB) | - |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | DAC1221 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | DAC1221E | DAC1221E | DAC1221E | DAC1221E/2K5 |
| Manufacturer | Burr Brown | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | |
| Description | IC DAC 16BIT V-OUT 16SSOP | IC DAC 16BIT V-OUT 16SSOP | IC DAC 16BIT V-OUT 16SSOP | DAC, SERIAL INPUT LOADING |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Tube | Tube | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |