Part Number
DPG30P400PJ
Manufacturer
IXYSDescription
DIODE GP 400V 30A ISOPLUS220
Datasheet
DatasheetPackage
ISOPLUS220™
In Stock
65,987 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

DPG30P400PJ
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Diode 400 V 30A Through Hole ISOPLUS220™
DPG30P400PJ

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35 V @ 30 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 400 V |
| Capacitance @ Vr, F | 46pF @ 200V, 1MHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | ISOPLUS220™ |
| Supplier Device Package | ISOPLUS220™ |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Base Product Number | DPG30P400 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | DPG30I300HA | DPG30I300PA | DPG30I400HA | DPG30I600PM |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE GEN PURP 300V 30A TO247 | DIODE GEN PURP 300V 30A TO220AC | DIODE GEN PURP 400V 30A TO247 | DIODE GP 600V 15A TO220ACFP |
| Series | HiPerFRED™ | HiPerFRED™ | HiPerFRED²™ | - |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |