Part Number
DZ1070N26KHPSA1
Manufacturer
Infineon TechnologiesDescription
DIODE GP 2.6KV 1070A MODULE
Datasheet
DatasheetPackage
Module
In Stock
68,315 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

DZ1070N26KHPSA1
lmages are for reference only.DZ1070N26KHPSA1
DIODE GP 2.6KV 1070A MODULE
DatasheetModule
68,315 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode 2600 V 1070A Chassis Mount Module
DZ1070N26KHPSA1

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1070A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.52 V @ 3400 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150 mA @ 2600 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | Module |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Base Product Number | DZ1070 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | DZ1070N18KHPSA3 | DZ1070N22KHPSA3 | DZ1070N28KHPSA1 | VS-HFA25PB60-N3 |
| Manufacturer | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Infineon Technologies | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE GP 1.8KV 1100A MODULE | DIODE GP 2.2KV 1100A MODULE | DIODE GP 2.8KV 1070A MODULE | DIODE GP 600V 25A TO247AC |
| Series | - | - | - | HEXFRED® |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |