Part Number
ECQ-U2A104KLY
Manufacturer
Panasonic Electronic ComponentsDescription
CAPACITOR FILM RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
In Stock
36,757 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

ECQ-U2A104KLY
lmages are for reference only.ECQ-U2A104KLY
CAPACITOR FILM RADIAL
DatasheetRadial
36,757 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

0.1 µF Film Capacitor 275V Polyester, Metallized Radial
ECQ-U2A104KLY

| Category | Capacitors - Film Capacitors - |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Series | ECQ-UL |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Base Product Number | ECQ-U2 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | ECQ-U2A104KL2 | ECQ-U2A104KLA | ECQ-U2A104KLD | ECQ-U2A104BC1 |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | Panasonic Electronic Components | Panasonic Electronic Components | Panasonic Electronic Components |
| RoHS Status | RoHS Compliant | |||
| Description | CAPACITOR FILM RADIAL | CAP FILM 0.1UF 10% 275VAC RADIAL | CAPACITOR FILM RADIAL | CAP FILM 0.1UF 20% 275VAC RADIAL |
| Series | Panasonic Electronic Components | Panasonic Electronic Components | Panasonic Electronic Components | Panasonic Electronic Components |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |