EFDKA1CK306F044DH
EFDKA1CK306F044DH
EFDKA1CK306F044DH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFDKA1CK306F044DH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP FILM 30UF 10% 1200VDC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial - 4 Leads
  • Delivery Services
30 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Quick Inquiry
EFDKA1CK306F044DH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFDKA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 30 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max) 2.205" (56.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Ratings AEC-Q200
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5 mOhms