Part Number
EL2201
Manufacturer
Everlight Electronics Co LtdDescription
LINEAR IC
Datasheet
DatasheetPackage
8-DIP (0.300", 7.62mm)
In Stock
26,782 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

EL2201
lmages are for reference only.EL2201
LINEAR IC
Datasheet8-DIP (0.300", 7.62mm)
26,782 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Logic Output Optoisolator 5MBd Tri-State 5000Vrms 1 Channel 1kV/µs CMTI 8-DIP
EL2201

| Category | Isolators - Optoisolators - Logic Output Optoisolators |
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd |
| Series | EL220X |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Number of Channels | 1 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 1kV/µs |
| Input Type | Logic |
| Output Type | Tri-State |
| Current - Output / Channel | 25 mA |
| Data Rate | 5MBd |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 300ns, 300ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 45ns, 10ns |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.4V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50mA |
| Voltage - Supply | 20V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | EL2200 | EL2200 | EL2200S(TA)-V | EL2200S(TA)-V |
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd | Everlight Electronics Co Ltd | Everlight Electronics Co Ltd | Everlight Electronics Co Ltd |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | OPTOISO 5KV TRI-STATE 8DIP | OPTOISO 5KV TRI-STATE 8DIP | OPTOISO 5KV TRI-STATE 8DIP | OPTOISO 5KV TRI-STATE 8DIP |
| Series | - | - | EL220X | EL220X |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |