Part Number
EL7518IWTZ-T7A
Manufacturer
IntersilDescription
IC LED DRIVER RGLTR TSOT23-8
Datasheet
DatasheetPackage
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
In Stock
46,983 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

EL7518IWTZ-T7A
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

LED Driver IC Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Dimming TSOT-23-8
EL7518IWTZ-T7A

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - LED Drivers |
| Manufacturer | Intersil |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | - |
| Number of Outputs | - |
| Voltage - Supply (Min) | 2.6V |
| Voltage - Supply (Max) | 13.2V |
| Voltage - Output | 18V |
| Current - Output / Channel | - |
| Frequency | 1.5MHz |
| Dimming | - |
| Applications | Backlight |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 |
| Base Product Number | EL7518 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | EL7513AIWTZ-T7 | EL7513IWT-T7 | EL7513IWT-T7 | EL7513IWT-T7A |
| Manufacturer | Intersil | Renesas Electronics Corporation | Intersil | Renesas Electronics Corporation |
| RoHS Status | Not applicable | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant |
| Description | SWITCHING REGULATOR, 0.5A, 1200K | IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-8 | IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-8 | IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-8 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Tape & Reel (TR) | Bulk | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |