EM250508V
EM250508V
EM250508V
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EM250508V
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    TERM BLK 8P SIDE ENT 5.08MM PCB
  • Delivery Services
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Quick Inquiry
EM250508V
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series Euro-Mag EM2505
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 8
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 16 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-26 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features Interlocking (Side)
Color -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Housing Material Thermoplastic
Contact Material - Plating Brass - Tin Plated
Clamp Material - Plating -
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.79 Nm (7.0 Lb-In)