F03P015S05
Manufacturer
TamuraDescription
SENSOR CURRENT FLUX GATE 15A AC
Datasheet
DatasheetPackage
Module
Request for Quotation
F03P015S05
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Current Sensor 15A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module
F03P015S05
| Category | Sensors, Transducers - Current Sensors - |
| Manufacturer | Tamura |
| Series | F03P |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| For Measuring | AC |
| Sensor Type | Flux Gate, Closed Loop |
| Current - Sensing | 15A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Sensitivity | 41.7mV/A |
| Frequency | 300kHz |
| Linearity | ±1% |
| Accuracy | ±1.2% |
| Voltage - Supply | 5V |
| Response Time | 0.3µs |
| Current - Supply (Max) | 30mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Bidirectional |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | - |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | F03P015S05L | F03P006S05 | F03P006S05D | F03P006S05L |
| Manufacturer | Tamura | Tamura | Tamura | Tamura |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SENSOR | SENSOR CURRENT FLUX GATE 6A AC | SENSOR | SENSOR |