Part Number
F11K120
Manufacturer
Diotec SemiconductorDescription
DIODE GEN PURP 120V 11A AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
In Stock
31,203 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

F11K120
lmages are for reference only.F11K120
DIODE GEN PURP 120V 11A AXIAL
DatasheetAxial
31,203 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode 120 V 11A Through Hole Axial
F11K120

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | Diotec Semiconductor |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 11A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 11 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 350 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 120 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Operating Temperature - Junction | -50°C ~ 175°C |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | FE2D | FS1G-TP | FES8FT-E3/45 | FFSB20120A-F085 |
| Manufacturer | Diotec Semiconductor | Micro Commercial Co | Vishay General Semiconductor - Diodes Division | onsemi |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 2A DO15 | DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC | DIODE GEN PURP 300V 8A TO220AC | DIODE SIL CARB 1.2KV 32A D2PAK |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) | Tape & Reel (TR) | Tube | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |