Part Number
F1T7GH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor CorporationDescription
DIODE GEN PURP 1A TS-1
Datasheet
DatasheetPackage
T-18, Axial
In Stock
61,297 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

F1T7GH
lmages are for reference only.F1T7GH
DIODE GEN PURP 1A TS-1
DatasheetT-18, Axial
61,297 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Diode 1000 V 1A Through Hole TS-1
F1T7GH

| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 500 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | T-18, Axial |
| Supplier Device Package | TS-1 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Base Product Number | F1T7 |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | F1T7G | F1T7G A1G | F1T7G-K | F1T1G R0G |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation | Taiwan Semiconductor Corporation | Taiwan Semiconductor Corporation | Taiwan Semiconductor Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | DIODE GEN PURP 1A TS-1 | DIODE GEN PURP 1A TS-1 | 500NS, 1A, 1000V, FAST RECOVERY | DIODE GEN PURP 50V 1A TS-1 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Box (TB) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |