Part Number
FAN1537PCX
Manufacturer
Fairchild SemiconductorDescription
FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE LDO
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
47,168 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

FAN1537PCX
lmages are for reference only.FAN1537PCX
FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE LDO
Datasheet-
47,168 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Linear Voltage Regulator IC Positive 1 Output 1A
FAN1537PCX

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Power Management PMIC - Voltage Regulators Linear-Low Drop Out LDO Regulators |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | Not applicable |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.2V (3.3V) |
| Voltage - Output (Max) | 10V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.3V @ 1A |
| Current - Output | 1A |
| Current - Quiescent (Iq) | 15 mA |
| PSRR | - |
| Control Features | - |
| Protection Features | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | - |
| Base Product Number | FAN1537 |
| Current - Supply (Max) | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | FAN1537DAX | FAN1537DBX | FAN1537PBX | FAN1080M6X |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | Fairchild Semiconductor | Fairchild Semiconductor | onsemi |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC REG LINEAR FIXED LDO REG | IC REG LINEAR ADJ LDO REGULATOR | IC REG LINEAR ADJ LDO REGULATOR | IC REG LINEAR PSR PWM |
| Series | Fairchild Semiconductor | Fairchild Semiconductor | Fairchild Semiconductor | onsemi |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |