Part Number
FCX1053AQTA
Manufacturer
Diodes IncorporatedDescription
TRANS NPN 120V 1.5A MPT3
Datasheet
DatasheetPackage
TO-243AA
In Stock
84,643 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

FCX1053AQTA
lmages are for reference only.FCX1053AQTA
TRANS NPN 120V 1.5A MPT3
DatasheetTO-243AA
84,643 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Bipolar (BJT) Transistor NPN 120 V 1.5 A 280MHz 500 mW Surface Mount MPT3
FCX1053AQTA

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - Bipolar BJT |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 120 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 320mV @ 80mA, 800mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 120 @ 200mA, 5V |
| Power - Max | 500 mW |
| Frequency - Transition | 280MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-243AA |
| Supplier Device Package | MPT3 |
| Base Product Number | FCX1053 |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | FCX1047ATA | FCX1051ATA | FCX1053ATA | FZT603TC |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TRANS NPN 10V 4A SOT-89-3 | TRANS NPN 40V 3A SOT-89-3 | TRANS NPN 75V 3A SOT-89-3 | TRANS NPN DARL 80V 2A SOT-223-3 |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |