FKP4O104704B00KSSD
Manufacturer
WIMADescription
FKP 4 470 pF 1000 VDC 5x11x18 PC
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
Request for Quotation
FKP4O104704B00KSSD
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
470 pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP) Radial
FKP4O104704B00KSSD
| Category | Capacitors - Film Capacitors - |
| Manufacturer | WIMA |
| Series | FKP 4 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Capacitance | 470 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |