Part Number
FMFL1013
Manufacturer
Fairview MicrowaveDescription
BANDPASS FILTER 2-4GHZ SMA
Datasheet
DatasheetPackage
Module, SMA Connectors
In Stock
15,097 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

FMFL1013
lmages are for reference only.FMFL1013
BANDPASS FILTER 2-4GHZ SMA
DatasheetModule, SMA Connectors
15,097 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

3GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 2GHz Bandwidth 2dB Module, SMA Connectors
FMFL1013

| Category | Filters - RF Filters - |
| Manufacturer | Fairview Microwave |
| Series | - |
| Packaging | Bag |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Frequency | 3GHz Center |
| Bandwidth | 2GHz |
| Filter Type | Band Pass |
| Ripple | - |
| Insertion Loss | 2dB |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module, SMA Connectors |
| Size / Dimension | 1.598" L x 0.551" W (40.60mm x 14.00mm) |
| Height (Max) | 0.451" (11.45mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | FMFL1010 | FMFL1011 | FMFL1012 | FMFL1014 |
| Manufacturer | Fairview Microwave | Fairview Microwave | Fairview Microwave | Fairview Microwave |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | BANDPASS FILTER 19.2-20.2GHZ SMA | BANDPASS FILTER 20.2-21.2GHZ SMA | BANDPASS FILTER 1-2GHZ SMA | LOWPASS FILTER SMA JACK 4.4 GHZ |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bag | Bag | Bag | Bag |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |