GA0603Y152JBAAR31G
GA0603Y152JBAAR31G
GA0603Y152JBAAR31G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GA0603Y152JBAAR31G
  • Description
    CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
  • Delivery Services
1500 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
GA0603Y152JBAAR31G
Manufacturer Vishay Vitramon
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Vishay Vitramon
Series GA
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)