GA0805A391GXEBT31G
GA0805A391GXEBT31G
GA0805A391GXEBT31G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GA0805A391GXEBT31G
  • Description
    CAP CER 390PF 500V C0G/NP0 0805
  • Delivery Services
390 pF ±2% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
GA0805A391GXEBT31G
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)