GA0805Y273MBBBT31G
GA0805Y273MBBBT31G
GA0805Y273MBBBT31G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GA0805Y273MBBBT31G
  • Description
    CAP CER 0.027UF 100V X7R 0805
  • Delivery Services
0.027 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
GA0805Y273MBBBT31G
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.027 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)