GMA-200MA
GMA-200MA
GMA-200MA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMA-200MA
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5mm x 20mm
  • Delivery Services
200 mA 250 V AC DC Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Quick Inquiry
GMA-200MA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series GMA
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge, Glass
Current Rating (Amps) 200 mA
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Melting I²t 0.001
Approval Agency CSA, UL
Operating Temperature -
Color -
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute GMA-1.25A GMA-1.5A GMA-1.6-R GMA-1.6A
Part Number GMA-1.25A GMA-1.5A GMA-1.6-R GMA-1.6A
RoHS Status RoHS Compliant
Description FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM