GMC02CG150F50NT
GMC02CG150F50NT
GMC02CG150F50NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC02CG150F50NT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    CAP0201 COG 15PF 1% 50V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
15 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
GMC02CG150F50NT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 15 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)