GMC02CG9R0B50NT
GMC02CG9R0B50NT
GMC02CG9R0B50NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC02CG9R0B50NT
  • Description
    CAP0201 COG 9PF .1PF 50V
  • Delivery Services
9 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
GMC02CG9R0B50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Capacitance 9 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)