GMC04CG120F25NT
GMC04CG120F25NT
GMC04CG120F25NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC04CG120F25NT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    CAP0402 COG 12PF 1% 25V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0402 (1005 Metric)
  • Delivery Services
12 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
GMC04CG120F25NT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 12 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)