GMC04CG151F50NT
GMC04CG151F50NT
GMC04CG151F50NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC04CG151F50NT
  • Description
    CAP0402 COG 150PF 1% 50V
  • Delivery Services
150 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
GMC04CG151F50NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)