GMC04CG151G16NT
GMC04CG151G16NT
GMC04CG151G16NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC04CG151G16NT
  • Description
    CAP0402 COG 150PF 2% 16V
  • Delivery Services
150 pF ±2% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
GMC04CG151G16NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)