GMC04CG561G50NT
GMC04CG561G50NT
GMC04CG561G50NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC04CG561G50NT
  • Description
    CAP0402 COG 560PF 2% 50V
  • Delivery Services
560 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
GMC04CG561G50NT
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Capacitance 560 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)