GMC04X7R563K25NT
GMC04X7R563K25NT
GMC04X7R563K25NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC04X7R563K25NT
  • Description
    CAP0402 X7R .056UF 10% 25V
  • Delivery Services
0.056 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
GMC04X7R563K25NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.056 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)