GMC10CG1R8C200NT
GMC10CG1R8C200NT
GMC10CG1R8C200NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC10CG1R8C200NT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    CAP0603 COG 1.8PF .25PF 200V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
1.8 pF ±0.25pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
GMC10CG1R8C200NT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Capacitance 1.8 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)