Part Number
HLMP-HB57-LP000
Manufacturer
Broadcom LimitedDescription
LED BLUE DIFFUSED 5MM OVAL T/H
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
In Stock
76,004 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

HLMP-HB57-LP000
lmages are for reference only.HLMP-HB57-LP000
LED BLUE DIFFUSED 5MM OVAL T/H
DatasheetRadial
76,004 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.2V Radial
HLMP-HB57-LP000

| Category | Optoelectronics - LED Indication Discrete - |
| Manufacturer | Broadcom Limited |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Color | Blue |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Blue |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 775mcd |
| Lens Style | Oval with Domed Top |
| Lens Size | 5.20mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wavelength - Dominant | 470nm |
| Wavelength - Peak | 464nm |
| Features | - |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | 5mm Oval |
| Size / Dimension | - |
| Height (Max) | 7.10mm |
| Base Product Number | HLMP-HB57 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | HLMP-HB57-LMCZZ | HLMP-0301 | HLMP-0301-C0000 | HLMP-0401 |
| Manufacturer | Broadcom Limited | Broadcom Limited | Broadcom Limited | Broadcom Limited |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | |
| Description | LED BLUE DIFFUSED 5MM OVAL T/H | LED RED DIFFUSED RECTANGULAR T/H | LED RED DIFFUSED RECTANGULAR T/H | LED YL DIFFUSED RECTANGULAR T/H |
| Series | Broadcom Limited | Broadcom Limited | Broadcom Limited | Broadcom Limited |
| Packaging | Tape & Box (TB) | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |