Part Number
HLMPQ101A
Manufacturer
onsemiDescription
LED RED DIFF SUBMINI T-3/4 AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial, Flat Leads
In Stock
41,475 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

HLMPQ101A
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

Red LED Indication - Discrete 1.8V Axial, Flat Leads
HLMPQ101A

| Category | Optoelectronics - LED Indication Discrete - |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Color | Red |
| Configuration | Standard |
| Lens Color | Red |
| Lens Transparency | Diffused |
| Millicandela Rating | 45mcd |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 1.75mm Dia |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V |
| Current - Test | 20mA |
| Viewing Angle | 50° |
| Mounting Type | Through Hole, Axial |
| Wavelength - Dominant | - |
| Wavelength - Peak | 660nm |
| Features | - |
| Package / Case | Axial, Flat Leads |
| Supplier Device Package | Subminiature T-3/4 |
| Size / Dimension | 2.20mm L x 2.10mm W |
| Height (Max) | 2.92mm |
| Base Product Number | HLMPQ1 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | HLMPQ101AGR | HLMPQ105A | HLMPQ105AGR | HLMPQ105AZR |
| Manufacturer | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| RoHS Status | ||||
| Description | LED RED DIFF SUBMINI T-3/4 SMD | LED RED CLR SUBMINI T-3/4 AXIAL | LED RED CLEAR SUBMINI T-3/4 SMD | LED RED CLEAR SUBMINI T-3/4 SMD |
| Series | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Bulk | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |