Part Number
HU4103NL
Manufacturer
Pulse ElectronicsDescription
MODULE MAG DUAL POE 2.5GB SMT
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
79,564 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

HU4103NL
lmages are for reference only.HU4103NL
MODULE MAG DUAL POE 2.5GB SMT
Datasheet-
79,564 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Pulse Transformer Surface Mount
HU4103NL

| Category | Transformers - Pulse Transformers - |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Transformer Type | - |
| Inductance | - |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 1.100" L x 0.430" W (27.94mm x 10.92mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.328" (8.33mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Weight | - |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | HU4103NL | HU4103NLT | HU4102NL | HU4102NL |
| Manufacturer | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | HU4103NL | MDL,SIN, DUAL 2.5G POE,1:1,SMT | HU4102NL | MODULE MAGNETIC DUAL 2.5GB SMT |
| Series | * | - | * | - |
| Packaging | Bulk | Tape & Reel (TR) | Bulk | Tube |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |