Part Number
ITR8406-S
Manufacturer
Everlight Electronics Co LtdDescription
LINEAR IC
Datasheet
DatasheetPackage
PCB Mount
In Stock
67,772 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

ITR8406-S
lmages are for reference only.ITR8406-S
LINEAR IC
DatasheetPCB Mount
67,772 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Optical Sensor 0.197" (5mm) Phototransistor PCB Mount
ITR8406-S

| Category | Sensors, Transducers - Optical Sensors - Photointerrupters Slot Type Transistor Output |
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Sensing Distance | 0.197" (5mm) |
| Sensing Method | - |
| Output Configuration | Phototransistor |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30 V |
| Response Time | 20µs |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | PCB Mount |
| Type | - |
| Base Product Number | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | ITR8402-A | ITR8402-F-A | ITR20403 | ITR8010 |
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd | Everlight Electronics Co Ltd | Everlight Electronics Co Ltd | Everlight Electronics Co Ltd |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TRANSMISSIVE ITR, DIP, 14X6X11.6 | SENSOR OPT SLOT TRANSISTOR MODUL | SENSOR OPT SLOT MODULE | SENSOR OPT SLOT PHOTOTRANS MODUL |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |