Part Number
IXFX32N90P
Manufacturer
Littelfuse Inc.Description
MOSFET N-CH 900V 32A PLUS247-3
Datasheet
DatasheetPackage
TO-247-3 Variant
In Stock
10,604 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

IXFX32N90P
lmages are for reference only.IXFX32N90P
MOSFET N-CH 900V 32A PLUS247-3
DatasheetTO-247-3 Variant
10,604 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

N-Channel 900 V 32A (Tc) 960W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
IXFX32N90P

| Category | Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Series | HiPerFET™, Polar |
| Packaging | Tube |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 32A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 300mOhm @ 16A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 6.5V @ 1mA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 10600 pF @ 25 V |
| FET Feature | - |
| Power Dissipation (Max) | 960W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | PLUS247™-3 |
| Package / Case | TO-247-3 Variant |
| Base Product Number | IXFX32 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 215 nC @ 10 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | IXFX32N100P | IXFX32N100Q3 | IXFX32N50 | IXFX32N50Q |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | IXYS | IXYS | IXYS |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | MOSFET N-CH 1000V 32A PLUS247-3 | MOSFET N-CH 1000V 32A PLUS247-3 | MOSFET N-CH 500V 32A PLUS247-3 | MOSFET N-CH 500V 32A PLUS247-3 |
| Series | HiPerFET™, Polar | HiPerFET™, Q3 Class | HiPerFET™ | HiPerFET™ |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |

Recommended Products
















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |