Part Number
JM54AC191S2A-RH
Manufacturer
National SemiconductorDescription
IC BINARY COUNTER 4-BIT 20LCCC
Datasheet
DatasheetPackage
20-CLCC
In Stock
96,791 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

JM54AC191S2A-RH
lmages are for reference only.JM54AC191S2A-RH
IC BINARY COUNTER 4-BIT 20LCCC
Datasheet20-CLCC
96,791 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 20-LCCC (8.89x8.89)
JM54AC191S2A-RH

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Logic - Counters-Dividers |
| Manufacturer | National Semiconductor |
| Series | 54AC |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Base Product Number | - |
| Logic Type | Binary Counter |
| Direction | Up, Down |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | Synchronous |
| Count Rate | 80 MHz |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-CLCC |
| Supplier Device Package | 20-LCCC (8.89x8.89) |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | JM54AC191SFA-RH | JM54AC161S2A-RH | JM54AC161SEA-RH | JM54AC161SFA-RH |
| Manufacturer | National Semiconductor | National Semiconductor | National Semiconductor | National Semiconductor |
| RoHS Status | ||||
| Description | IC BINARY COUNTER 4-BIT 16CFP | IC BINARY COUNTER 4-BIT 20LCCC | IC BINARY COUNTER 4-BIT 16CDIP | IC BINARY COUNTER 4-BIT 16CFP |
| Series | 54AC | 54AC | 54AC | 54AC |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |