KUSBVXHT-BS1N-O30-HRF
KUSBVXHT-BS1N-O30-HRF
KUSBVXHT-BS1N-O30-HRF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KUSBVXHT-BS1N-O30-HRF
  • Manufacturer
    Kycon, Inc.
  • Description
    CONN USB TYPE-B VERT H-RETENT
  • Delivery Services
USB-B (USB TYPE-B) Receptacle Connector 4 Position Through Hole
Quick Inquiry
KUSBVXHT-BS1N-O30-HRF
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - USB-DVI-HDMI Connectors - USB-DVI-HDMI Connector Assemblies
Manufacturer Kycon, Inc.
Series KUSBVXHT
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type USB-B (USB TYPE-B)
Number of Contacts 4
Gender Receptacle
Specifications -
Mounting Type Through Hole
Mounting Feature Vertical
Termination Solder
Features Board Lock
Ingress Protection -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Ports 1
Current Rating (Amps) 1.5A
Voltage - Rated 30VDC
Mating Cycles 1500
Shielding Unshielded
Contact Finish Gold
Shell/Shielding Material Steel, Stainless
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Orange
Base Product Number KUSBVXHT
Parts with Similar Specifications
Product Attribute KUSBVXHT-BS1N-O-HRF KUSBVX-AS1N-B KUSBVX-AS1N-B30 KUSBVX-AS1N-W
Part Number KUSBVXHT-BS1N-O-HRF KUSBVX-AS1N-B KUSBVX-AS1N-B30 KUSBVX-AS1N-W
Manufacturer Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc.
RoHS Status RoHS Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN USB TYPE-B R/A FLAG H-RETEN CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS VERT CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS VERT CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS DUAL