Part Number
LIS3L02DQ-TR
Manufacturer
STMicroelectronicsDescription
ACCELEROMETER 2G I2C/SPI 44QFN
Datasheet
DatasheetPackage
44-QFN
In Stock
25,898 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

LIS3L02DQ-TR
lmages are for reference only.LIS3L02DQ-TR
ACCELEROMETER 2G I2C/SPI 44QFN
Datasheet44-QFN
25,898 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Accelerometer X, Y, Z Axis ±2g 70Hz ~ 1.12kHz 44-QFN-EP (7x7)
LIS3L02DQ-TR

| Category | Sensors, Transducers - Motion Sensors - Accelerometers |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Sensitivity (mV/g) | 1024 |
| Bandwidth | 70Hz ~ 1.12kHz |
| Output Type | I2C, SPI |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Features | Adjustable Bandwidth |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-QFN |
| Supplier Device Package | 44-QFN-EP (7x7) |
| Grade | - |
| Base Product Number | LIS3 |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | LIS3L02DQ | LIS3L02AL | LIS3L02ALTR | LIS3L02AQ |
| Manufacturer | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics | STMicroelectronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | ACCELEROMETER 2G I2C/SPI 44QFN | ACCELEROMETER 2G ANALOG 8LGA | ACCELEROMETER 2G ANALOG 8LGA | ACCELEROMETER 2-6G ANALOG 44QFN |
| Series | - | - | - | - |
| Packaging | Tray | Tray | Tape & Reel (TR) | Tray |

Recommended Products
















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |