Part Number
LTM8020MPV#PBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.Description
DC DC CONVERTER 1.25-5V
Datasheet
DatasheetPackage
21-LGA Module
In Stock
71,957 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

LTM8020MPV#PBF
lmages are for reference only.LTM8020MPV#PBF
DC DC CONVERTER 1.25-5V
Datasheet21-LGA Module
71,957 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1.25 ~ 5V 200mA 4V - 36V Input
LTM8020MPV#PBF

| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | µModule® |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output 1 | 1.25 ~ 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Power (Watts) | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Efficiency | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 21-LGA Module |
| Size / Dimension | 0.25" L x 0.25" W x 0.09" H (6.3mm x 6.3mm x 2.3mm) |
| Supplier Device Package | 21-LGA (6.25x6.25) |
| Control Features | Enable, Active High |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | LTM8020 |
| Voltage - Isolation | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | LTM8001EY#PBF | LTM8001IY | LTM8001IY#PBF | LTM8001MPY |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | DC DC CNVRTR 1.2-24V 3X0-24V | DC DC CNVRTR 1.2-24V 3X0-24V | DC DC CNVRTR 1.2-24V 3X0-24V | DC DC CNVRTR 1.2-24V 3X0-24V |
| Series | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. | Analog Devices Inc. |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |