Part Number
LTW-326DSKF-5A
Manufacturer
Lite-On Inc.Description
LED ORANGE/WHITE CHIP SMD R/A
Datasheet
DatasheetPackage
2-SMD, No Lead
In Stock
71,141 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

LTW-326DSKF-5A
lmages are for reference only.LTW-326DSKF-5A
LED ORANGE/WHITE CHIP SMD R/A
Datasheet2-SMD, No Lead
71,141 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

Orange, White 605nm LED Indication - Discrete 2V Orange, 2.55V White 2-SMD, No Lead
LTW-326DSKF-5A

| Category | Optoelectronics - LED Indication Discrete - |
| Manufacturer | Lite-On Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Color | Orange, White |
| Configuration | Common Anode |
| Lens Color | Green |
| Lens Transparency | - |
| Millicandela Rating | 41mcd Orange, 70mcd White |
| Lens Style | Rectangle with Domed Top |
| Lens Size | 2.00mm x 1.00mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V Orange, 2.55V White |
| Current - Test | 5mA Orange, 5mA White |
| Viewing Angle | 130° |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Wavelength - Dominant | 605nm |
| Wavelength - Peak | 611nm |
| Features | - |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | Chip LED |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 2.00mm W |
| Height (Max) | 1.00mm |
| Base Product Number | LTW-326 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | LTW-326DAKS-5A | LTW-006DCG-5 | LTW-006DCG-E2 | LTW-008RGB2-PH1 |
| Manufacturer | Lite-On Inc. | Lite-On Inc. | Lite-On Inc. | Lite-On Inc. |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | LED WHITE/YLW CHIP SMD R/A | LED WHITE SMD R/A | LED WHITE SMD R/A | LED RGB DIFFUSED SMD |
| Series | Lite-On Inc. | Lite-On Inc. | Lite-On Inc. | Lite-On Inc. |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |