Part Number
M15KP150A/TR
Manufacturer
Microchip TechnologyDescription
TVS 150V 5% 15000W UNI
Datasheet
DatasheetPackage
DO-204AR, Axial
In Stock
68,741 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

M15KP150A/TR
lmages are for reference only.M15KP150A/TR
TVS 150V 5% 15000W UNI
DatasheetDO-204AR, Axial
68,741 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

243V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
M15KP150A/TR

| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 150V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 167V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 243V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 62A |
| Power - Peak Pulse | 15000W (15kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AR, Axial |
| Supplier Device Package | DO-204AR |
| Base Product Number | M15KP |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-PRF-19500 |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | M15KP150A | M15KP150A | M15KP150AE3 | M15KP100A |
| Manufacturer | Microchip Technology | MDE Semiconductor Inc | Microchip Technology | MDE Semiconductor Inc |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AR | TVS DIODE UP 150VRWM 241.9VC | TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AR | TVS DIODE UP 100VRWM 161.3VC |
| Series | Microchip Technology | MDE Semiconductor Inc | Microchip Technology | MDE Semiconductor Inc |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |