M20-9741042
Manufacturer
Harwin Inc.Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Request for Quotation
M20-9741042
lmages are for reference only.M20-9741042
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
M20-9741042
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | Harwin Inc. |
| Series | M20 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header, Cuttable |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.228" (5.80mm) |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.200" (5.08mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Current Rating (Amps) | 3A per Contact |