M50-3125045
M50-3125045
M50-3125045
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M50-3125045
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN RCPT 100POS 0.05 GOLD SMD
  • Delivery Services
100 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
M50-3125045
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Harwin Inc.
Series Archer M50
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board or Cable
Number of Positions 100
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Insulation Color Black
Insulation Height 0.142" (3.60mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post Gold
Mated Stacking Heights 5.5mm, 6.18mm
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 1A