M52-5052245
M52-5052245
M52-5052245
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M52-5052245
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD
  • Delivery Services
22 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
M52-5052245
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Harwin Inc.
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 22
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Insulation Color Black
Insulation Height 0.224" (5.69mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post -
Mated Stacking Heights 8.5mm, 9.77mm
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 1A