M80-5022042
M80-5022042
M80-5022042
lmages are for reference only.
  • Part Number
    M80-5022042
  • Manufacturer
    Harwin Inc.
  • Description
    CONN HEADER SMD 20POS 2MM
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 20 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
M80-5022042
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Harwin Inc.
Series Datamate J-Tek
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 20
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Threaded
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 29.5µin (0.75µm)
Contact Finish - Post Tin-Lead
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features Keying Slot, Mating Flange
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.2A
Voltage Rating 800V
Mated Stacking Heights 7.55mm, 7.95mm, 10.1mm, 11.1mm, 13.65mm, 15.1mm
Contact Finish Thickness - Post 118.1µin (3.00µm)
Applications -
Base Product Number M80-502
Parts with Similar Specifications
Product Attribute M80-5022042P M80-5022022 M80-5022022P M80-5022622
Part Number M80-5022042P M80-5022022 M80-5022022P M80-5022622
Manufacturer Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description DATAMATE J-TEK DIL MALE VERTICAL CONN HEADER SMD 20POS 2MM DATAMATE J-TEK DIL MALE VERTICAL CONN HEADER SMD 26POS 2MM