Part Number
MB9BF121MBGL-GE1
Manufacturer
Cypress Semiconductor CorpDescription
IC MCU 32BIT 96KB FLASH
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
62,010 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MB9BF121MBGL-GE1
lmages are for reference only.MB9BF121MBGL-GE1
IC MCU 32BIT 96KB FLASH
Datasheet-
62,010 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B120M Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 72MHz 96KB (96K x 8) FLASH
MB9BF121MBGL-GE1

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor Corp |
| Series | FM3 MB9B120M |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 72MHz |
| Connectivity | CSIO, I2C, LINbus, UART/USART |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 65 |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 26x12b; D/A 2x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | - |
| Supplier Device Package | - |
| Package / Case | - |
| Base Product Number | MB9BF121 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MB9BF122LPMC-G-JNE2 | MB9BF124LQN-G-AVE2 | MB9BF124MPMC-G-JNE2 | MB9BF128SAPMC-GE1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies | Cypress Semiconductor Corp | Infineon Technologies | Infineon Technologies |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | IC MCU 32BIT 160KB FLASH 64LQFP | IC MCU 32BIT 288KB FLASH 64QFN | IC MCU 32BIT 288KB FLASH 80LQFP | IC MCU 32B 1.0625MB FLSH 144LQFP |
| Series | Infineon Technologies | Cypress Semiconductor Corp | Infineon Technologies | Infineon Technologies |
| Packaging | Bulk | Bulk | Tray | Tray |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |