Part Number
MBRLJ165SC7105MTNA18
Manufacturer
Taiyo YudenDescription
CAP CER 1UF 6.3V X7S 0306
Datasheet
DatasheetPackage
0306 (0816 Metric)
In Stock
96,877 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MBRLJ165SC7105MTNA18
lmages are for reference only.MBRLJ165SC7105MTNA18
CAP CER 1UF 6.3V X7S 0306
Datasheet0306 (0816 Metric)
96,877 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

1 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7S 0306 (0816 Metric)
MBRLJ165SC7105MTNA18

| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | MBRL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Temperature Coefficient | X7S |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL (Reverse Geometry) |
| Ratings | - |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0306 (0816 Metric) |
| Size / Dimension | 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MBRLJ165SC7105MTNA01 | MBRLJ103SC6474MFNA01 | MBRLJ103SC6474MFNA18 | MBRLJ103SC7104MFNA01 |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP CER 1UF 6.3V X7S 0306 | CAP CER 0.47UF 6.3V X6S 0204 | CAP CER 0.47UF 6.3V X6S 0204 | CAP CER 0.1UF 6.3V X7S 0204 |
| Series | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden | Taiyo Yuden |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products


















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |