Part Number
MC68CK338CPV14
Manufacturer
MotorolaDescription
MICROCONTROLLER, 32 BIT, MC68000
Datasheet
DatasheetPackage
144-LQFP
In Stock
38,976 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MC68CK338CPV14
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

CPU32L M683xx Microcontroller IC 32-Bit 14.4MHz ROMless 144-LQFP (20x20)
MC68CK338CPV14

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers |
| Manufacturer | Motorola |
| Series | M683xx |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Core Processor | CPU32L |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 14.4MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI, SPI |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Number of I/O | 5 |
| Program Memory Size | - |
| Program Memory Type | ROMless |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Base Product Number | MC68CK |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MC68CK331CAG16 | MC68030RP20C | MC68030RP25C | MC68030RP33C |
| Manufacturer | NXP USA Inc. | Motorola | Motorola | Motorola |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | Not applicable | Not applicable | Not applicable |
| Description | IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP | MICROCONTROLLER, 32 BIT MC68020 | MICROCONTROLLER, 32 BIT MC68020 | MICROCONTROLLER, 32 BIT MC68020 |
| Series | NXP USA Inc. | Motorola | Motorola | Motorola |
| Packaging | Tray | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |