Part Number
MCIMX515DJM8CR2
Manufacturer
NXP USA Inc.Description
IC MPU I.MX51 800MHZ 529BGA
Datasheet
DatasheetPackage
529-LFBGA
In Stock
53,628 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MCIMX515DJM8CR2
lmages are for reference only.MCIMX515DJM8CR2
IC MPU I.MX51 800MHZ 529BGA
Datasheet529-LFBGA
53,628 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC i.MX51 1 Core, 32-Bit 800MHz 529-BGA (19x19)
MCIMX515DJM8CR2

| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microprocessors |
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Series | i.MX51 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 800MHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| RAM Controllers | LPDDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| SATA | - |
| USB | USB 2.0 (3), USB 2.0 + PHY (1) |
| Voltage - I/O | 1.2V, 1.875V, 2.775V, 3.0V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TC) |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 529-LFBGA |
| Supplier Device Package | 529-BGA (19x19) |
| Additional Interfaces | 1-Wire, AC'97, I2C, I2S, MMC/SD, SPI, SSI, UART |
| Base Product Number | MCIMX515 |
| Grade | - |
| Qualification | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MCIMX515DJM8CR2 | MCIMX515DJM8C | MCIMX515DJM8C | MCIMX515DJM8C |
| Manufacturer | NXP USA Inc. | Freescale Semiconductor | NXP USA Inc. | NXP Semiconductors |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | |
| Description | IC MPU I.MX51 800MHZ 529BGA | I.MX51 32-BIT MPU, ARM CORTEX-A8 | IC MPU I.MX51 800MHZ 529BGA | IC MPU 800MHZ 529BGA |
| Series | i.MX51 | i.MX51 | i.MX51 | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Bulk | Tray | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |