Part Number
MILS1812R-332K
Manufacturer
DelevanDescription
FIXED IND 3.3UH 534MA 700MOHM SM
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
97,223 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MILS1812R-332K
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

3.3 µH Shielded Inductor 534 mA 700mOhm Max Nonstandard
MILS1812R-332K

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Delevan |
| Series | MILS1812R |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | - |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 3.3 µH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 534 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 700mOhm Max |
| Q @ Freq | 40 @ 7.9MHz |
| Frequency - Self Resonant | 61MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 7.9 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MILS1812R-332K | MILS1812R-331K | MILS1812R-331K | MILS1812R-333K |
| Manufacturer | Delevan | Delevan | Delevan | Delevan |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 3.3UH 534MA 700MOHM SM | FIXED IND 330NH 952MA 220MOHM SM | FIXED IND 330NH 952MA 220MOHM SM | FIXED IND 33UH 258MA 3 OHM SMD |
| Series | Delevan | Delevan | Delevan | Delevan |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |