MLP22-220L
Manufacturer
Gowanda ElectronicsDescription
MOLDED AXL UNSHIELDED INDUCTOR
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
Request for Quotation
MLP22-220L
lmages are for reference only.MLP22-220L
MOLDED AXL UNSHIELDED INDUCTOR
DatasheetAxial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
220 nH Unshielded Molded Inductor 7 A 8mOhm Max Axial
MLP22-220L
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Gowanda Electronics |
| Series | MLP22 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | Not applicable |
| Type | Molded |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 220 nH |
| Tolerance | ±15% |
| Current Rating (Amps) | 7 A |
| Current - Saturation (Isat) | 7A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 8mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.215" Dia x 0.560" L (5.46mm x 14.22mm) |